2014 Running: State House & State Senate

Anne Hillman (left) and Ellen Lockyer (right) host legislative candidates for the 2014 edition of Running. (Photo by Josh Edge, APRN - Anchorage)
Anne Hillman (left) and Ellen Lockyer (right) host legislative candidates for the 2014 edition of Running. (Photo by Josh Edge, APRN – Anchorage)

The 2014 edition of RUNNING airs on Monday, 10/27 and Tuesday, 10/28 on KAKM and KSKA. Check the schedule to find out when your district’s candidates will be on the air with hosts Ellen Lockyer and Anne Hillman.

If you missed the broadcast, click on your district in the list below to view the program.

Monday, 10/27

7:00 p.m.  – 7:21 p.m. – House 7, House 8, & House 9
7:23 p.m. – 7:45 p.m. – Senate E & House 10
7:48 p.m. – 8:08 p.m. – House 11
8:10 p.m. – 8:30 p.m. – Senate F
8:32 p.m. – 8:55 p.m. – House 12, House 13
8:57 p.m. – 9:21 p.m. – House 15, House 16
9:23 p.m. – 9:54 p.m. – House 17, Senate I, House 18,House 19, House 20

Tuesday, 10/28

7:00 p.m. – 7:26 p.m. – House 21
7:28 p.m. – 7:48 p.m. – Senate K
7:50 p.m. – 8:12 p.m. – House 22
8:14 p.m. – 8:37 p.m. – House 23, House 24
8:39 p.m. – 9:02 p.m. – House 25 & Senate M
9:04 p.m. – 9:25 p.m. – House 26
9:27 p.m. – 9:47 p.m. – House 27
9:49 p.m. – 10:10 p.m. – Senate N
10:12 p.m. – 10:32 p.m. – House 28

House District 7


Verne Rupright (non-affiliated)
Return to the top

House District 8


Mark Neuman (R)
Return to the top

House District 9


Mabel Wimmer (D) and Jim Colver (R)
Return to the top

House District 10


Wes Keller (R) and Neal T Lacy (D)
Return to the top

House District 11


Shelley Hughes (R) and Pete LaFrance (D)
Return to the top

House District 12


Cathy Tilton (R) and Gretchen Wehmhoff (D)
Return to the top

House District 13


Dan Saddler (R)
Return to the top

House District 15


Laurie Hummel (D)
Return to the top


Return to the top

House District 17


Andy Josephson (D)
Return to the top

House District 18


Harriet Drummond (D) and Phil Isley (non-affiliated)
Return to the top

House District 19


Geran Tarr (D)
Return to the top

House District 20


Les Gara (D)
Return to the top

House District 21


Anand Dubey (R) and Matt Claman (D)
Return to the top

House District 22


Liz Vazquez (R) and Marty McGee (D)
Return to the top

House District 23


Chris Tuck (D)
Return to the top

House District 24


Craig Johnson (R) and Mike Fenster (D)
Return to the top

House District 25


Patti Higgins (D)
Return to the top

House District 26


Bob Lynn (R) and Bill Goodell (D)
Return to the top

House District 27


Lance Pruitt (R) and Matt Moore (D)
Return to the top

House District 28


Mike Hawker (R) and Sam Combs (D)
Return to the top

Senate District E


Warren Keogh (non-affiliated)
Return to the top

Senate District F


Bill Stoltze (R) and Patricia Chesbro (D)
Return to the top

Senate District I


Berta Gardner (D)
Return to the top

Senate District K


Mia Costello (R) and Clare Ross (D)
Return to the top

Senate District M


Kevin Meyer (R) and Felix Rivera (D)
Return to the top

Senate District N


Cathy Giessel (R) and Harry Crawford (D)
Return to the top